Açık Kaynak Projelerinin Katkıda Bulunanlara Ücret Ödenmeli mi?

Şu anda AWS’de çalışan eski bir Canonical COO’su olan Matt Asay şöyle yazıyor: “Son birkaç hafta içinde, çoğu projelerini desteklemek için doğrudan ödeme almayan bir dizi açık kaynak proje yöneticisi ile görüştüm. Ücretlendirilmek kötü bir şey mi? “
Bu tartışmaya açık bir konu. Linux Vakfı yöneticisi Chris Aniszczyk, projeleri bağışlarla sürdürmek isteyen açık kaynak kodlu “bahşiş kavanozlarının” açık sözlü bir rakibi oldu. “Bu açık kaynak geliştiricileri, iş kurmaya teşvik edilmeli ya da iş yerleri onları doğrudan işe almalıdır.” Ancak bu tür pek çok geliştirici, sözleşme çalışmasının bağımsızlığını tercih ederek 9 5 arası çalışma saatli bir kurumsal iş istemiyor. Açık kaynak sürdürülebilirliği, diğer bir deyişle, çetrefildir. Konuştuğum açık kaynak kodlu proje yöneticilerinin çoğu, boş zamanlarını geçirmek için “eğlenceli” bir yol olduğu için başladı. Tam olarak hiçbiri bu iş için ücretlendirmeyi umarak başlamadı.

Aslında, bazı durumlarda, projeyi başlattıkları işverenlerinden bağımsız alan yaratmaktı. Örneğin, Datasette’in kurucusu Simon Willison “yaratıcı bir çıkış yeri” istiyordu. Yani, üzerinde tam kontrol sahibi olması gereken bir proje. Bazı açılardan, belki de “fazla enerjisini iyi bir yöne kanalize etmek” olduğunu söyledi, ama gerçekten o yaratıcılığı yönlendiren kurumsal bir derebeyi olmadan yaratıcılığını ifade edebileceği bir yerdi.

Aniszczyk, en sürdürülebilir finansman kaynağının bir maaş çeki olduğunu makul bir şekilde önermektedir, ancak bu tam da geliştiricilerin çoğunun istemediği şeydir. Ya da, en azından, özgürce kodlama yetenekleri ile ilgili kısıtlamalarla gelen bir maaşı istemezler. Açık kaynağın sürdürülebilirliği için tek bir doğru cevap olmayacaktır. Her zaman projeye göre analiz ve gerçekten kurucuya göre (ya da topluluğa göre) değişen bir karardır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *