Amazon Hint Telekom Operatörü Bharti Airtel’in 2 Milyar Dolarlık Hissesine Talip

Amozon, Hindistan’ın canlanan telekom pazarından bir pay kaparak Facebook’un adımları izleyebilir. Reuters’e bilgi veren isimsiz kaynaklara göre, Hindistan’a 6,5 milyar doların üzerinde yatırım yapan e-ticaret devi, Hindistan’ın üçüncü büyük telekom operatörü Bharti Airtel’de en az 2 milyar dolar değerinde % 5’lik bir hisse satın almak için görüşüyor.

Amazon bir açıklama yapmazken Bharti Airtel’den gelen açıklama şu şekilde: ”Tüm dijital ve OTT oynatıcılarla rutin olarak çalışıyoruz ve geniş müşteri tabanımız için ürünlerini, içeriklerini ve hizmetlerini getirmek için onlarla derin bir ilişki kuruyoruz. Bunun ötesinde duyurulacak edilecek başka bir faaliyet yok.”

Google’ın Hindistan’ın ikinci büyük telekom operatörü olan Vodafone Idea’dan hisse satın almak için ayrı görüşmelerde bulunduğu söyleniyor. Nisan ayında, rakipleri Facebook ülkenin birinci telekom operatörü Reliance Jio Platforms’un% 9.99’unu satın aldı. Yerel basında çıkan haberlere göre Microsoft, Reliance Jio Platformları ile görüşmelerde bulunuyor ve 2 milyar dolara kadar yatırım yapabilir.

Amerikan devleri, yıllar içinde ulusun erişimini genişletmek için Hindistan’da telekom operatörleri ile çok önemli ortaklıklar kurdu.

Hindistan’da bulut pazarına liderlik eden Amazon, geçmişte Bharti Airtel ile bir ortaklığı olmasına rağmen, şu anda bir telekom operatörü ile benzer bir anlaşma sürdürmüyor.

Kaynak : https://techcrunch.com/2020/06/04/amazon-reportedly-considering-2-billion-stake-in-indian-telecom-operator-bharti-airtel/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *