Android 11’in Herkese Açık Beta Sürümü Çıktı – İşte En İyi Yeni Özellikler

Google yakınlarda herkese açık Android 11 Beta sürümünü yayınladı. Normalde şirket en büyük duyurularını Google I / O için bırakacaktı, ancak koronavirus yüzünden bu etkinlik iptal edildiğinde, güncelleme bugün çok fazla gürültü olmadan yayınlandı. Burada en iyilerden bazıları var.

Her gün aldığınız bildirimlerin yasaklanmasıyla, bazen önemli konuşmalar diğerlerinin arasında kaybolabilir. Bunun yerine, konuşmalar bildirim bölmesinden üstünde kendi bölümünde bulunacak. Belirli görüşmeleri öncelikli olarak bile ayarlayabilir ve bildirimlerinizin sesini kapatmış olsanız bile, hoşlandığınız kişiden gelen bildirimlere izin verebilirsiniz.

Üstelik, artık bu sohbetleri, diğer uygulamaları kullanırken istediğiniz zaman erişebileceğiniz yüzen bir “balon” haline getirebilirsiniz. Android’deki Facebook Messenger kullanıcıları bu özelliğe aşinadır ancak şimdi baloncuklar kodlarını güncellediklerini varsayarak herhangi bir sohbet uygulamasıyla çalışması bekleniyor.

Android 11, bildirim bölmesinden ses çıkışınızı hızlı bir şekilde seçmenizi sağlar. Bildirim bölmesinde daha kapsamlı medya kontrolleri de sağlar. Örneğin, artık bir müzik oturumunu doğrudan söz konusu menüden devam ettirebilirsiniz; kapattıktan sonra Spotify’ı tekrar açmanıza gerek yoktur. Google, uygulamalar arasında en son oynatıldıkları sırada geçiş yapabileceğinizi söylüyor. Bu, müzik ve sesli kitaplar arasında sürekli geçiş yapanlar için kullanışlı.

Daha fazla cihazımız “akıllı” hale geldikçe, hepsini ayrı uygulamalarda kontrol etmek veya başka bir şey yapmakla meşgulken Google Home uygulamasına gitmek acı verici olabilir. Google artık cihazlarınıza çok daha kolay erişim sağlıyor; güç düğmesine uzun süre basmak, evinizdeki çeşitli cihazlar için kontrolleri getirir. Ayrıca, kredi kartlarınızı ve Google Pay’a eklenen diğer ödeme yöntemlerini de gösterir.

Artık şirket, uygulamalara kameranız veya mikrofonunuz gibi belirli özelliklere tek seferlik erişim sağlamanıza izin veriyor

Daha da iyisi, Google bir uygulamayı uzun süre kullanmadıysanız, söz konusu uygulamayla ilişkili tüm izinleri “otomatik olarak sıfırlar” ve size bir bildirim gönderir.

Bir daha asla kullanmayacağınız ancak kaldırılamayacak kadar tembel olacağınız rastgele bir video konferans uygulaması indirmeniz gerekiyorsa, utandırıcı görüntülerinizi kaydedecek diye endişelenmenize gerek yoktur.

Kaynak : https://thenextweb.com/plugged/2020/06/11/android-11s-public-beta-is-out-here-are-the-best-new-features/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *