Arizona, Google’u Android Kullanıcılarının Yasadışı Şekilde İzlediği İddiası Üzerine Dava Etti

The Washington Post’un bir raporuna göre, Arizona Başsavcısı Mark Brnovich, Android kullanıcılarının konumunu, rızası olmadan ve hatta konum izleme özellikleri manuel olarak devre dışı bırakıldığında bile yasadışı bir şekilde izlediği iddiasıyla Google’a karşı dava açtı.

Takım, Google’ın, uygulamaya özel konum izlemeyi devre dışı bıraktıktan sonra bile, hava durumu ve arama motorunu ve Chrome tarayıcısını kullanan web aramaları gibi belirli özellikler için konum izlemeyi arka planda çalışmaya devam ettiğini savunuyor. Yalnızca bir kullanıcı Android sistem ayarlarına daha fazla girip daha geniş sistem düzeyinde izlemeyi kapattığında Google’un, konum verilerini gizlice sifonlamayı durdurduğu iddia ediliyor.

Google, geçmişte Android kullanıcılarının konum takibi konusunda benzer tartışmalarda bulundu. Şirket, konum verilerinizi otomatik olarak silmeyi kolaylaştırmak ve rızası olmadan bunu yapan üçüncü taraf uygulamalarını kırmak gibi çeşitli stopgap önlemleriyle gizlilik endişelerine yıllar içinde yanıt verdi. Ancak, gizlilik korumalarını ve aşırı izlenmemenizi sağlamak için izlemeniz gereken çeşitli ayarları geliştirme çabaları, karmaşık ve ortalama kullanıcılar için kafa karıştırıcı kalmaktadır ve Google’ın sizin hakkınızda ne kadar şey bildiğine dair bilgi sahibi olmak genellikle imkansız görünebilir.
Brnovich bir mahkemeden Google’dan Arizona sakinlerine sunulan reklamlar yoluyla bu verilerden para kazanarak elde edebileceği kârları geri ödemesini istiyor. Post, Arizona’nın sahtecilikle mücadele yasalarının Google’ı para cezası başına 10.000 dolara tabi tutabileceğini söylüyor.

Bir Google sözcüsü Verge’ye verdiği demeçte “Başsavcı ve bu davayı açan acil durum avukatları hizmetlerimizi yanlış tanımlamış görünüyor. Ürünlerimize her zaman gizlilik özellikleri ekledik ve konum verileri için sağlam kontroller sağladık.” dedi.

Brnovich Washington Post’a verdiği röportajda “Çok parası olan insanlar veya şirketler yapmak istedikleri her şeyi yapabildiklerini düşünüyorlar ve yasaların üstünde gibi hissediyorlar,” dedi . “Google’dan Arizona’nın bir eyalet tüketici sahtekarlığı yasası olduğu mesajını almasını istedim. Dünyanın en yenilikçi şirketi olabilirler, ancak bu yasaların üstünde oldukları anlamına gelmez. ”

Google ve YouTube yan kuruluşu ve diğer büyük teknoloji şirketleri, Avrupa Birliği’nde son on yıl içinde Google’a karşı milyarlarca para cezasıyla sonuçlanan tekelcilik ve gizlilik uygulamalarının ardından şu anda bir dizi düzenleyici ve yasal bataklıkla karşı karşıya.

Şimdi, ABD’li politikacılar ve düzenleyiciler, Big Tech’te hüküm sürmek ve tekelcilik, gizlilik ve diğer yasaları uygulamak için Adalet Bakanlığı, Federal Ticaret Komisyonu ve eyalet yasa koyucuları arasında geniş ve koordineli bir çaba göstermeye başladılar.

ouTube geçen yıl Çocukların Çevrimiçi Gizliliğini Koruma Yasası’nın (COPPA) ihlali nedeniyle FTC ile anlaşmaya varırken, Google şu anda 50 eyalet başsavcısının tamamı ve Adalet Bakanlığı tarafından yönetilen daha geniş bir tekelcilik soruşturması altında.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *