Avustralya’da Facebook’un Kullanıcı Verilerinin Yanlış Kullanımı ve Gizliliğinin İhlali Gerekçesi İle 529 Milyar Dolar Ceza Talep Edildi

Facebook, Koronavirüse Karşı Reklam İle Savaşıyor

Avustralya'da Facebook'un Kullanıcı Verilerinin Yanlış Kullanımı ve Gizliliğinin İhlali Gerekçesi İle 529 Milyar Dolar Ceza Talep Edildi

Facebook, kullanıcı gizliliği söz konusu olduğunda en iyi şirketlerden biri değil ve şirket 2018’de gerçekleşen Cambridge Analytica skandalıyla hala uğraşıyor. Facebook, sorumlu tutulduğu iddialar için 5 milyar dolar para cezası ödedi fakat en kötüsü henüz gelmemiş olabilir.

Dün, Avustralya Bilgi Komiseri (OAIC) Avustralya gözetim dairesi, Facebook’u yanlış uygulama ve veri skandalındaki sorumluluğu için suçlayan bir bildiri yayınladı. OAIC, kullanıcı başına 1.700.000 dolara kadar bir ceza istediğini söyledi. Ayrıca skandaldan etkilenen toplam 311.074 Avustralyalı kullanıcı olduğunu söylediler.

OAIC Avustralya’nın 1988 Gizlilik Yasası’nı doğrudan ihlal eden This Your Your Life Life uygulaması aracılığıyla kullanıcı verilerini paylaştığı için Facebook’u suçluyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *