Bedava HTTPS Sertifikası Sunan Let’s Encrypt 1 Milyarıncı HTTPS Sertifikasını Üretti

Bedava HTTPS Sertifikası Sunan Let's Encrypt 1 Milyarıncı HTTPS Sertifikasını Üretti

lets

Internet Security Research Group ‘nun ücretsiz HTTPS sertifikası imzalama projesi olan Let’s Encrypt, ilk sertifikasını dört yıl önce yayınladı. Geçtiğimiz günlerde Let’s Enrypt tarafından 1 milyarıncı HTTPS sertifikası imzalandı.

ISRG’nin Let’s Encrypt projesi ile hedefi, Web’i% 100 şifreleme oranına yükseltmek. Let’s Encrypt 2015’te başlatıldığında tüm Web trafiğinin üçte birinden biraz fazlası şifreli HTTPS ile çalışıyor ve geri kalanı düz metin HTTP protokolünü kullanıyordu. HTTPS’nin yeterince yaygınlaşmamsının en temel nedeni HTTPS sertifikasının maliyetiydi. Diğer önemli bir etken ise HTTPS sertifikalarının oluşturulması, onaylanması ve entegrasyonunun bir çok kullanıcı için zor olmasıydı.

Let’s Encrypt, hizmetlerini ücretsiz sunarak maliyet ile ilgili engeli ortadan kaldırmış oldu. Daha da önemlisi, bunlara erişmek için kararlı bir protokol oluşturarak, Electronic Frontier Foundation’ın sertifika alma, bunları yükleme, web sunucularını kullanacak şekilde yapılandırma işlemini otomatikleştiren açık kaynaklı, ücretsiz bir araç olan Certbot’u oluşturmasını sağladı. Ayrıca HTTPS sertifikası Certbot ile yüklendikten sonra sertifika süresi dolduğunda otomatik olarak yenilenebilmekte.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *