Chrome ve Firefox Eklentisi İle Silinmiş Web Sayfalarını Görüntüleyin

Chrome ve Firefox Eklentisi İle Silinmiş Web Sayfalarını Görüntüleyin

İnternet üzerinde aradığınız bir sayfa artık mevcut olmadığında hayal kırıklığına uğradıysanız, silinen sayfaları Archive.org’dan otomatik olarak almak için bir Google Chrome ve Mozilla Firefox tarayıcı uzantısı kullanabilirsiniz.

Archive.org, kitaplar, müzik, yazılım, filmler ve web sitelerini daha sonra silinmeleri durumunda görüntülenebilmeleri için arşivleyen, kâr amacı gütmeyen bir kütüphanedir.

Bu hizmetin bir parçası olarak kuruluş, zaman içinde kaydedilen 400 milyardan fazla web sayfasından oluşan bir arşiv oluşturan Wayback Machine adlı bir hizmeti yürütmektedir. Archive.org silinmiş web sayfalarını göstermek için bir archive.org uzantısı bir adres üzerinden sunar. Archive.org, artık orijinal web sitesinde bulunmadığında arşivlenmiş bir web sayfasını yüklemenize sağlayacak ‘Wayback Machine’ isimli bir Google Chrome ve Mozilla Firefox uzantısı oluşturdu.

  Bir siteyi ziyaret ederken, sayfa artık mevcut değilse ve archive.org’a kaydedildiyse, uzantı siteyi aşağıda gösterildiği gibi Wayback Makinesi üzerinden görüntüleyebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *