Eski Google Reklam Patronu Ramaswamy Yeni Arama Motoru Neeva’yı Lanse Edecek

Son 20 yıldır, çeşitli yeni arama motorları Google’ı yerinden çalıştı ve Microsoft’un Bing’i de dahil olmak üzere büyük ölçüde başarısız oldu. Ve DuckDuckGo liderliğindeki gizlilik arama oyuncularının son ürününe rağmen, gerçek bir rekabetçi meydan okuma için zaman nihayet uygun olabilir.

Bu meydan okuma daha önce Google’ın devasa reklam işini yürüten Sridhar Ramaswamy’den gelebilir. New York Times’a göre Ramaswamy, Neeva adlı Google’a yeni bir arama motoru ve doğrudan rakip açığa çıkarmaya hazırlanıyor.

İlk büyük farklılık Neeva’nın reklam içermeyecek ve abonelik destekli olması. Kullanıcıları takip etmeyeceği ve kişiselleştirilebilir olacağı söyleniyor. Kişiselleştirmenin veri madenciliği olmadan gerçekleştirileceği bildiriliyor. Neeva şu ana kadar 37.5 milyon dolar topladı ve 25 çalışanı var.

Neeva arama tekerleğini yeniden keşfetmeyecek; mevcut içerik ve veri kaynaklarına dayanacak: Bing arama sonuçları, Apple Haritalar, weather.com ve diğer veri kaynakları. Neeva ayrıca web ile birlikte e-posta ve “yerel” belgeler gibi kişisel dosyaları da arayacak.

Cesur bir proje ve Google’ın bir çeşit itirazı olarak çalışıyor. Ancak Neeva’nın başarılı olması için önemli bir pazar payına ihtiyacı yoktur; sadece finansal olarak kendini sürdürebilecek kadar geniş bir kullanıcı tabanı geliştirmesi gerekiyor. Daha sonra uzun vadede pazar payını yakalamayı hedefleyebilir.

Kaynak : https://searchengineland.com/former-google-ad-boss-ramaswamy-to-launch-new-search-engine-neeva-336200

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *