Facebook Brezilya’dan Başlayarak WhatsApp’ta Ödeme Yeniliği Getiriyor

Facebook, Brezilya’dan başlayarak WhatsApp’a ilk kez ödeme getirdi. Yeni özellik, 2018’de ilk kez tanıtılan birleşik bir ödeme hizmeti olan Facebook Pay tarafından destekleniyor. Şirket, o sırada hizmeti WhatsApp ve Instagram dahil olmak üzere uygulama paketinde etkinleştirmeyi planladığını söylemişti.

Brezilya lansmanı, WhatsApp’ta ödemeler için ilk tam ülke lansmanını işaret ediyor ve 2014’te yaklaşık 19 milyar dolara satın aldığından beri Facebook’un mesajlaşma uygulamasından para kazanmasının yeni bir yolunu işaret ediyor.

Facebook Pay şu anda çoğu pazardaki ana Facebook uygulamasıyla sınırlı olmasına rağmen, dünya çapında yaklaşık 40 ülkede kullanılabilmektedir. Bunun istisnaları, Facebook’un Messenger uygulaması aracılığıyla da kullanılabildiği ABD’de ve şimdi WhatsApp’ta da kullanılabildiği Brezilya’da. WhatsApp sözcüsü, ödeme özelliğinin gelecekte daha fazla ülkeye ulaşacağını doğruladı, özelliğin ne zaman veya nerede kullanıma sunulacağını açıklamadı.

Güvenlik açısından, WhatsApp, kart ayrıntılarının PCI standardına göre şifreli olduğunu ve kullanıcıların her ödemeyi yetkilendirmek için bir Facebook Pay PIN’i veya parmak izi kullanması gerektiğini söyledi.

Bu aynı zamanda iş kataloglarının doğal bir uzantısı, geçen yıl WhatsApp’ın iş insanlarının ürünleri müşteri görüşmeleri içinde paylaşmasına izin veren bir özelliği. Kataloglar kullanıcılara ürün fotoğraflarını, fiyatları, açıklamaları ve satın alma işlemini gösteren bir bağlantı gösterir – bu nedenle ödemeler bulmacanın son parçasıydı.

Kaynak : https://venturebeat.com/2020/06/15/facebook-brings-payments-to-whatsapp-starting-in-brazil/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *