Facebook Çalışanları Donald Trump’un Gönderilerini Protesto Etti

New York Times’e göre düzinelerce Facebook çalışanı pazartesi günü şirketin Başkan Donald Trump’ın geçen haftaki tahrik edici gönderilerine karşı bir şey yapmamama kararını protesto etmek için sanal bir grev yaptı.

Sanal grev, Facebook’un Trump’un geçen haftaki ”Yağma başlarsa vuruşlar da başlar” diyerek protestocuları tehdit eder gibi görünen bir dizi tartışmaya açık gönderisine karşı bir şey yapmama kararının ardında meydana geldi. Twitter aynı mesajın geçen hafta şiddetin yüceltilmesi kuralını ihlal ettiğine karar verdi ve mesajın kendi platformunda görüntülenme, beğenilme cevaplanma ve retweetlenmesini kısıtladı.

New York Times’e göre, çalışanlar ülke çapındaki protestolara destek vermek için bir gün çalışmadı ve şirketin eylemsizliğini protesto etmek için ofis dışında olduklarını söyleyen otomatik epostalar hazırladılar.

Geçtiğimiz yıl boyunca, Zuckerberg politikacılar için güvenilirlik kontrolüne karşı çıktı. Kullanıcıların bu gönderileri görüntülüyebilmeleri gerektiğini ve neye inanacaklarına kendilerinin karar verebileceklerini söyledi.

Zuckerberg’in kararı Trump’s kışkırtıcı gönderilerini yayınlama kararı geçen hafta çalışanlarda karşıtlık yarattı. Sonuç olarak Facebook konuyu burada bırakmaya karar verdi ama cuma günü Zuckerberg çalışanların endişelerine yönelik bir blog yazısı kaleme aldı ve ”İnsanların devletin silah kullanıp kullanmayacağını bilme hakları olduğunu düşünüyoruz.” dedi.

”Bugünkü durum bu tartışmanın olası limitlerinin ne olabileceği hakkında önemli sorular ortaya çıkardığını düşünmeme rağmen şiddetin teşviki hakkındaki politikamız devletin şiddete başvurması hakkında konuşulmasına izin veriyor.” diye devam etti.

The Verge’e iletilen dahili mesajlarda Facebook çalışanları şirketin tarafsız konumunu eleştirdi.

Bir çalışan şöyle yazdı:“ Katlanmak zorunda olduğumuz çarpık durumları kaldırmayı inanılmayacak şekilde zor bulduğumu söylemeliyim. Bütün bunlar kasım ayında sivil huzursuzluk ve şiddetli tırmanma riskine doğru gidiyor ve eğer test dosyasında başarısızlığa uğrarsak tarih bizi nazikçe yargılamayacak”

Başka bir çalışan “Beni üzüyor ve açıkçası utanç veriyor.” diye yazdı. “Umarım bu son karar değildir. Bir yerlerde birisi bunun açıkça şiddet taraftarlığı olduğunu konuşan birinin olduğunu ümit ediyorum.”

Gittikçe daha çok sayıda çalışan Zuckerberg ve Facebook’un pazar günkü kararını açıkça eleştirirken şirket CNN’e konuştu: “İnsanlarımızın neler hissettiğinin farkındayız. Çalışanları liderlerle fikir anlaşmazlığına düştüklerinde açıkça konuşmaları için cesaretlendiriyoruz. İlerideki zor kararlarla yüzleşirken onların dürüst geridönüşlerini talep etmeye devam edeceğiz.”

Kaynak : www.theverge.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *