Github, ‘Efendi’ ve ‘Beyaz Liste’ Gibi Irksal Olarak Duyarsız Terimleri Değiştirmeyi Planlıyor

Github CEO’su Nat Friedman hafta sonu, şirketin kölelik referanslarını kaldırmak için ‘master’ yerine ‘main’ gibi nötr bir terim yerleştirmeye çalıştığını söyledi.

Kod yönetimi platformu bu yönde ilerleyen tek kişi değil. Android Açık Kaynak Projesi (AOSP), Go programlama dili ve Grammarly dahil olmak üzere bir dizi diğer açık kaynaklı proje ve şirket, ırkçı çağrışım yapabilecek terimleri kaldırmak için terminolojilerini değiştirdi. Beyaz liste izin verilenler listesine vekara liste engelleme listesine dönüştürüldü.

Curl ve PHPUnit kütüphanesi gibi diğer programlama dilleri de depolarında değişti. Ancak, geliştirici geçişi sorunlu olabilir. Beyaz liste ve kara listenin yerine, allowlist / safelist ve blocklist / denylist gibi birkaç kelime geldi. Github ürün müdürü Maya Kaczorowski, endüstriyi tekdüze bir terminoloji kullanmaya teşvik etmeye çalışıyor, ancak eğilimi yadsıyabilecek bazı insanlar olabilir.

Bu, Black Lives Matter hareketini desteklemek için ırkçı terimleri değiştirmek için teknoloji topluluğundan olumlu bir adımdır. Bununla birlikte, dünyadaki büyük programlama dilleri bu terminolojiyi benimsemezse bu adım etkili olmayabilir.

Kaynak : https://thenextweb.com/dd/2020/06/15/github-plans-to-replace-racially-insensitive-terms-like-master-and-whitelist/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *