Google Amerikan Hümüketinden Huawei İle Çalışmak İçin İzin İstedi

Google Amerikan Hümüketinden Huawei İle Çalışmak İçin İzin İstedi

Amerikan şirketleri için, ABD hükümetinin Huawei ile iş yapmaktan men etme kararına karşı savaştığı için 2019 yılı Huawei için iyi bir yıl değildi. Bu kararın ayrıca akıllı telefonlar için kendi işletim sistemlerinin geliştirilmesini acele bir şekilde başlatmak zorunda kalan Huawei üzerinde olumsuz bir etkisi oldu.

Google geçtiğimiz günlerde Huawei ile çalışmasına izin verecek özel bir izin başvurusunda bulundu. Kabul edilirse Google, Huawei ile çalışma izni alan ikinci şirket olacak. Kasım 2019’da Microsoft’a Huawei’ye lisans satma izni verildi. Geçen hafta Google, Huawei yasağını ve bunun Android kullanıcılarını nasıl etkileyeceğini çevreleyen kapsamlı bir belge yayınladı.

Google, Huawei ile çalışmaya istekli olsa da, Huawei’nin Google ile çalışmak isteyip istemediğine dair bir soru da var. Şirket, Google Play Hizmetleri gerektirmeyen kendi işletim sistemini geliştirmek için zaman ve kaynak harcadı. Google’ın sunduğu hizmetler olmadan, Huawei telefonlarını dünya çapında satmayı başardı. Huawei’nin Google’ın kendi hizmetlerine bir alternatifi var, bu nedenle şirketin Google ile tekrar çalışmak isteyip istemediğini söylemek zor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *