Google Özel İnternet Kullanımı İzlemekten ABD’de 5 Milyon Dolarlık Dava Açıldı.

Reuters Google’ın milyonlarca tarayıcıları ”özel” moda ayarlanmış kullanıcının yaygın bir şekilde internet kullanımını izlemekten dolayı salı günü dava edildiğini yazdı.

Google’ın Alphabet veri toplama biriminin insanların özel modda olmalarına rağmen hangi sayfaları gezdiklerinin kaydını tuttuğunu iddia edildi. Şikayetçi ”Google’ın gizlice Google Analytics, Google Ad Manager ve diğer uygulamalar, web sitesi eklentileri, akıllı telefon uygulamalarıyla bilgi topladığını.” söylüyor. ”Böylelikle kullanıcıların arkadaşları, hobileri, sevdiği yiyecekleri, alışveriş alışkanlıklarını ve en mahrem ve muhtemel utandırıcı şeyleri öğreniyor. Google bir bilgisayar yada telefonu olan her Amerikalı’nın bilgilerini izinsiz toplamaya devam edemez.” diye şikayetçi devam etti.

Şikayetçi ”1 Haziran 2016’da beri interneti ”özel” modda gezen milyonlarca kullanıcının bu durumdan etkilendiğini söyledi.”

Kaynak : https://yro.slashdot.org/story/20/06/03/0022230/google-faces-5-billion-lawsuit-in-us-for-tracking-private-internet-use?utm_source=rss1.0mainlinkanon&utm_medium=feed

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *