Google Pandemiyi En Çok Ciddiye Alan Ülkeleri Maps Verisi İle Yayınladı

İnsanlığın önemli bir kısmı haftalarca süren eve kapanma durumunu yavaş yavaş sonlandırıyor. Yaşadığımız şey gerçekten nadir veyaşadığımız her yere tehdit eden gerçek bir küresel tehdit. Fakat insanlık bu salgına nasıl tepki verdi? Çoğu hükümetin istediği gibi insanlar sürekli evde mi kaldı? Ve eğer yapmadılarsa, nereye gittiler?

Bu soruları Google sayesinde cevaplayabiliriz. Milyonlarca mobil cihazdan (Android, Google Haritalar vb.) toplanan insanların hareketleriyle ilgili veriler yayınladı. Bu kadar ayrıntılı veriler şimdiye kadar ortaya çıkmamıştı. Bu verilere aşağıdaki bağlantıdan erişebilirsiniz.

https://www.google.com/covid19/mobility/

Google ilk olarak insanların zamanlarını altı konum kategorisine ayırdı: evler; işyerleri; parklar; toplu taşıma ; marketler ve eczaneler; perakende ve rekreasyon alanları.

Daha sonra, son birkaç ay için altı yer türünün her birinde geçirilen zamana ilişkin bir taban çizgisine kıyasla toplu veriler yayınladı: 3 Ocak ile 6 Şubat 2020 arasındaki beş haftalık dönem.

Google verilerini kullanarak, İngiltere, Fransa, İspanya, İtalya, Almanya, Danimarka, İsveç ve Yunanistan’ı Şubat ortası ile Mayıs başı arasında karşılaştıran aşağıdaki grafikleri oluşturduk. Daha düzgün bir görüntü elde etmek için yedi günlük hareketli bir ortalama hesapladık. Ülkeler aynı zamanda tüm dönemdeki ortalama tepkilerine göre grafik efsanelerinde sıralanır ve renklendirilir (yani bir ülkenin rengi grafikler arasında farklılık gösterebilir).

Ülkeler arasındaki farklar nelerdi?
Evde kalan insanlarla başlayalım.

Evde Kalma

Nisan ayının büyük bir kısmı için, İsveç dışındaki bütün bu ülkeler yoğun bir şekilde evde kaldı ve gerekli olmadıkça dışarıya çıkmadı.

Park Gezintisi

İspanya, İtalya ve Fransa’da evde geçirilen zaman pandemide en az % 30-35 oranında arttı.

İş

Almanya ve Danimarka daha rahatlardı; evde kalmadaki artış% 15 seviyesindeydi ve kısmi evde kalmayı yansıtıyordu. İsveç’in artışı% 8-10 oranında ve daha düşüktü.

İngiltere, aralarında bir yerlerde, yaklaşık% 20-25’lik bir artışla geç ancak sonra güçlü bir şekilde tepki gösterdi.

Yunanistan, nispeten erken ve güçlü bir şekilde tepki verdi, ancak Mart ayı sonunda, temel olmayan hareket önlemlerinin 3 Mayıs’ta kaldırılmasından çok önce, Nisan ortasına kadar güçlü bir etki ile pandemi yayılımı gerilemeye başladı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *