Google ‘Sodar’: Sosyal Mesafe İçin Sanal Gerçeklik

iPhone 7 Üzerinde Android Çalıştırılabiliyor

iPhone 7 Üzerinde Android Çalıştırılabiliyor

Google, evinizden çıkmanız gerektiğinde sosyal mesafe kurallarına uymanıza yardımcı olabilecek yeni bir artırılmış gerçeklik aracına sahiptir. Bu, Twitter’da Google hesabıyla Denemeler tarafından sunulan – “Sodar” adlı, telefon ekranınızdan etrafında altı adım veya iki metre yarıçaplı bir halka oluşturan deneysel bir projedir. Aracın amacı, sosyal mesafenin (2 metre) ne kadar olması gerektiğini görselleştirmek ve sokağa çıkma yasağı gevşedikçe yeni normale uyum sağlamak için bir yol sunmaktadır.

Google’ın açıklaması şu şekilde:
Sodar – ortamınızdaki sosyal mesafe kurallarını görselleştirmeye yardımcı olması için WebXR kullanın. Sodar’ı desteklenen mobil cihazlarda kullanarak, çevrenizde iki metrelik yarıçaplı bir halka oluşturun. #hacktohelp https://sodar.withgoogle.com/

Sodar’ın çalışması için herhangi bir yükleme gerekmez – kullanmak için web sitesini ziyaret etmeniz yeterlidir. Bununla birlikte, yalnızca Android cihazlarda Chrome kullanarak çalışacak ve bazı Android cihazlar uyumlu olmayabilir. Yine de, Google’ın AR projelerinden herhangi birini (artırılmış gerçeklik hayvanları gibi) cihazınızda başarıyla görüntülediyseniz, telefonunuz büyük olasılıkla Sodar’ın sanal sosyal mesafe göstergesini gösterebilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *