Google Vaat Edilen İş Tekliflerini İptal Ettirirken Binlerce Yükleniciyi Zor Durumda Bırakıyor

Büyük teknoloji şirketleri küresel salgının ekonomik zorluklarından etkilendi, ancak bu zorluklar herkese eşit şekilde etki etmedi. Bir New York Times raporu, Google’ın yakın zamanda tam zamanlı personelin evden çalışmayı kolaylaştırması için bazı avantajlar eklemesine rağmen, “birkaç bin” geçici ve sözleşmeli çalışan için iş tekliflerini iptal ettiğini ortaya koyuyor.

Times tarafından elde edilen sözleşme ajanslarına gönderilen bir e-postada Google, “işe alma ve yatırım hızını yavaşlattığını ve 2020’de yapmayı planladığı gibi yeni başlayan çalışanlara iş vermediğini” söyledi. Sonuç, yükleniciler olarak Google için çalışmaya başlamak için teklifler imzalayan 2.000’den fazla insanın kötü bir iş piyasasında aniden işsiz kalması. Ve görünüşe göre, bu, ilk kez Nisan ayında gerçekleşen, iptal edilen tekliflerin ikinci dalgası.

Daha da kötüsü, Times, Google’ın onları haftalarca belirsizlikte bırakmasına rağmen, yüklenicilerin ve geçici çalışanların çoğunun kıdem veya mali tazminat almadığını söylüyor.Durumu karmaşıklaştıran ise, teklifleri kabul eden ve önceki işlerini gönüllü olarak bırakanlar işsiz kabul edilmek için uygun değildi.

Reklamlardaki ekonomik gerileme ve yoğun şekilde halka açık düşüş nedeniyle bu kaçınılmaz gibi görünse de, Alphabet’in bu yıl Ocak ayı itibariyle 1 trilyon dolarlık bir değerlemesi var. Google’ın ana şirketi, 2020 yılının ilk çeyreği için net karı 6,8 milyar dolar olan 41,2 milyar dolar gelir bildirdi. Bu nedenle, reklamcılık düşüşü gerçek olsa da, zaten çalışacağına söz vermiş olduğu sözleşmeli çalışanları aniden işten çıkarmak duygusuz bir davranış.

Bu, Google’ın tam zamanlı çalışanlarına çeşitli avantajlar sağladığını bildiğinizde özellikle doğrudur. İş arayan birçok insanın Google’da sözleşmeli çalışma şansına atlaması, dünyanın en tanınmış şirketlerinden birinde potansiyel bir kariyere açılan bir kapı olarak görülmesi mantıklıdır.

Google 2019’da şirketin tüm iş gücünün yaklaşık yarısını oluşturan 121.000 yüklenici istihdam etti. Bu “gölge işgücü” genellikle ikinci sınıf vatandaşlar gibi muamele gördü ve Google’ın Pittsburgh ofisinde bazılarını sendikalaşmaya başladı. Geçen yaz, ABD Senatörleri ayrıca Google’ı yüklenicilere kötü muamelesi için çağırdı ve şirketi altı aydan fazla bir süredir çalışmışlarsa tam zamanlı olarak çalıştırmaya çağıran bir mektup kaleme aldı.

Google’ın tam zamanlı olmayan personeline nasıl davrandığı arasındaki fark, pandemi sırasında da tam olarak ortaya çıktı. Mart ayında Google, tam zamanlı personelin evden çalışma yeteneğini elde ederken yüklenicilerin hala ofise gelmelerini bekliyordu. Bu arada, Google’ın ofislere dönme planını özetleyen bir blogda, CEO Sundar Pichai şirketin tam zamanlı personele evden çalışmayı daha rahat hale getirmek için bilgisayar ve ofis mobilyaları satın almak için 1.000 dolarlık bir ödeme yapacağını belirtti. Google, geçici işçiler için bazı görevleri 15 Mayıs’a kadar yaklaşık 60 gün uzattı, ofis programlarını azalttı ve hastalık izni sağlamayı taahhüt etti.

Yine de Google’ın çabaları, haftalarca başlangıç ​​tarihlerinin erteleneceği söylenen yüklenicilere yardım etmek için hiçbir şey yapmadı – sadece vaat edilen işlerinin artık olmadığını öğrenmek için beklediler.

Bir Google sözcüsü bu iddialara şöyle cevap verdi: “Herkese açık olarak belirttiğimiz gibi, işe alma ve yatırım hızımızı yavaşlatıyoruz ve sonuç olarak, yıl başında planladığımız kadar çok yeni insanı tam zamanlı ve geçici olarak getirmiyoruz. Bir dizi stratejik alanda işe almaya devam ediyoruz. ”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *