Google’ın Arama Sonuçları ‘Sayfa Deneyimini’ Gelecek Yıl Dikkate Alacak

Şirket, bugün yaptığı açıklamada, Google’ın algoritmalarının web sitelerini arama sonuçlarında nasıl sıralayacağını değiştireceğinden bahsetti. Gelecek yılın başlarından itibaren, web sitenizde kötü bir “sayfa deneyimi” varsa, arama sonuçlarında daha düşük görünebilir.

“Sayfa deneyimi” elbette bulanık bir terimdir; Google bunu, şirketin geliştirdiği ve sayfanın ne kadar hızlı yüklendiğinin ötesine geçen bir dizi metrik için kısayol olarak kullanıyor. Web’deki pek çok şey, pop-up’lar, görünen bazı içeriklerde gecikmeler, sayfanın etrafında atlanan içerik ve diğer rahatsızlıklar gibi basit bir hız testi tarafından yakalanmak zorunda değildir. Google, tüm bunları doğru bir şekilde ölçemeyecektir, ancak bazılarını ölçmeye çalışmaktadır.

Bazı aramaların en üstünde haber makalelerini gösteren “En Çok Okunan Haberler” özelliğinde de değişiklikler geliyor. Google, makalelerin şirketin bir süredir ittiği özel AMP biçiminde oluşturulma gereksinimini ortadan kaldıracak. Bunun yerine, bu sayfa deneyimi ölçütlerini karşılayan herhangi bir makale orada görünmeye uygun olacaktır.

Geçen ay, Chrome ekibi bazı yaygın web sıkıntılarını ölçmeye çalışan bir projeyi açıkladı: Web Vitals. Google’ın arama ekibinin sıralamada kullanacağı Web Vitals’ın izlediği ilk üç şey gerçekte olduğundan daha teknik görünüyor:

  • En Büyük İçerikli Boya (LCP), sayfanın “ana içeriğinin” ne kadar hızlı yüklendiğini ölçer – sayfanın sunduğu metnin veya resmin büyük kısmı
  • İlk Giriş Gecikmesi (FID), sayfadaki bir şeye ilk tıkladığınızda sayfanın ne kadar hızlı tepki vereceğini ölçer
  • Kümülatif Düzen Kaydırma (CLS), öğelerin sayfada ne zaman atladığını ölçer (örneğin, reklamlar okumaya çalıştığınız metni yeniden düzenliyorsa)

Google, zaman içinde bu listeye daha fazla metrik ekleyebileceğini söylüyor. Chrome ekibi yakın zamanda kampanyanızı pilinizi tüketebilecek reklamlara karşı hızlandırmasına rağmen, özellikle reklam izleme referanslarını içermiyorlar.

Metrikler yayıncılar için de önemli olacaktır. En Çok Okunan Haberler bölümü, haber siteleri için sıcak bir şekilde tartışılan ana emlaktır. Şimdiye kadar kalifikasyon, Google’ın AMP biçimini destekleme ve Google’ın yayınlanan haber içerik politikalarına uyma konusunda nispeten basit bir konuydu. Artık, mobil cihazlarda en iyi mağazalar için uygunluk, belirli bir sayfanın Google’ın sayfa deneyimi metriklerinde yeterince iyi olup olmadığına göre belirlenecektir.

Bir boşlukta, tek serpinti bu sitelerin ne kadar trafik alacağı. Amerika Birleşik Devletleri’nde Google’ın siyasi haber sıralaması tartışmalara yol açan bir mıknatıs. Google’ın sıralamasını önyargılı olarak değerlendirdiğinizin iyi niyetle yapıldığını düşünün (ipucu: genellikle değil), değişikliklerin daha fazla tartışma için yem olabileceğini kabul etmeniz gerekir.

Bununla birlikte, Google geçmişte Top Stories atlıkarıncalarında nesnel olarak yanlış ve tehlikeli içerik yayınlamıştır, bu nedenle orada görünmeye uygun olanlarda yapılan değişiklikler yakından ilgilenmeyi hak etmektedir.

Web geliştiricileri için daha acil olan endişe, sitelerinin ölçülmesini sağlamaktır. Google zaten bunu yapmak için bazı araçlar sunuyor ve bunları daha fazla yetenekle güncelleyecek. Bir video görüşmesinde Google mühendisleri, kimsenin sitelerinde değişiklik yapmak için acele etmesini beklemediklerini; Google’ın bu metriklerden yararlanarak arama yayınlanmaya başlaması altı ay süreceğini belirttiler.

Zaman çizelgesi, bu değişikliklerin yaklaşmakta olan ABD başkanlık seçimine kadar gerçekleşmeyeceği anlamına geliyor. Google bunun zamanlamada bir faktör olmadığını söylüyor; bunun yerine, geliştiricilere pandeminin ortasında uyum sağlamak için bolca zaman vermeye odaklanmıştı.

Google, bu metriklerdeki kötü bir skorun bir sayfanın arama sıralamasını tek başına sağlamayacağını söylüyor. Bu, algoritma için daha fazla sinyal olacak. Bu yeni sinyallerin Google bunları uygulamaya başlayana kadar sıralamalarda önemli bir fark yaratıp yaratmayacağını bilmenin bir yolu yok.

Kremlinology’nin Google’ın arama algoritması değişikliklerini azaltmaya adanmış SEO endüstrisi, bu metriklerin tam olarak ne yapacağını bilmek için o zamana kadar beklemek zorunda kalacak. Bu arada, bu metriklerin ve bunların arkasındaki teşviklerin, web’in en acımasızca kırılmış kısımlarını temizlemek için başka bir neden olacağı ümit ediliyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *