Instagram, IGTV’deki Reklamlar Aracılığıyla Gelirleri İlk Kez İçerik Üreticilerle Paylaşacak

Instagram, tarihinde ilk kez IGTV’deki reklamlar ve görüntüleyenlerin Instagram Live’dan satın alabilecekleri kuponlar aracılığıyla gelirleri içerik oluşturucularla paylaşmaya başlayacak. Şirket, reklamların IGTV’ye  gelmesinin bir yılı aşkın sürebileceğini ima etti ve uzun biçimli video teklifinin içerik oluşturuculara ilk ödeme yapan en olası yer olacağını sık sık söyledi.

Önümüzdeki hafta, IGTV, Puma ve Sephora gibi birkaç büyük reklamveren iş ortağından Adam Waheed ve Lele Pons da dahil olmak üzere yaklaşık 200 onaylı, İngilizce konuşan içerik oluşturucu iş ortağı için IGTV’de reklamlar gösterilmeye başlanacak. Amaç, sonunda bu grubu genişletmek ve dünya çapında daha fazla içerik oluşturucuya getirmek.

İlk olarak, reklamlar yalnızca kullanıcılar feed’lerindeki önizlemelerden IGTV videolarını izlemek için tıkladığında görülecek ve ilk reklam turu 15 saniyeye kadar dikey videolar olacak. Ekip ayrıca,  yıl boyunca IGTV reklamlarındaki reklamları atlayabilmek gibi çeşitli deneyimleri  test edecek. Osofsky, reklamların yalnızca marka dostu içerikle gösterildiğinden emin olmak için içerik oluşturucuların platformdaki genel içerik politikalarından farklı bir Instagram para kazanma politikasına uymaları gerekeceğini söylüyor. Örneğin Osofsky, insanlar platformdaki videolarda küfür edebilir, ancak para kazanmak istediklerinde izin verilmeyeceklerini söylüyor. Bu, Osofsky’nin markaların reklamlarının hiçbir zaman uygunsuz içeriğin önünde gösterilmemesini sağlamaya yardımcı olacağını söylemenin bir yoludur.

Osofsky, Instagram’ın bu ilk aşamada para kazanma için kabul edilmeden önce her IGTV videosunu insan tarafından incelediğini söylüyor. Sonuç olarak umut, insan ve yazılım gözden geçirmesinin bir kombinasyonunu kullanmaktır. Instagram’ın hem “teknoloji hem de incelemeleri yapan kişiler” açısından Facebook’un ılımlı çalışmalarına güveneceğini söyledi.

İçerik oluşturucuların para kazanmalarının diğer yollarına gelince, önümüzdeki ay küçük bir içerik oluşturucu ve işletme grubuyla test yapmaya başlayacak Instagram Live aracılığıyla kuponlar satabileceker. Bundan sonra ABD, Brezilya, İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya, Türkiye, İspanya ve Meksika’da genişleyecek. İzleyiciler üç farklı kupon arasında seçim yapabilir, diyor Osofsky, biri 0,99 dolar, diğeri 1,99 dolar ve diğeri 4,99 dolar. Hepsi farklı görünecek ve bir kez satın alındığında, yorum yaparken öncelikli ve zirveye yükselen bir alıcının adının önünde görünecekler. İçerik oluşturucular ayrıca bir tane satın alan herkesi görebilecekler. Bu ilk test sırasında, Osofsky, Instagram’ın bir gelir kesintisi yapmayacağını, ancak “bu ürünü ölçeklendirirken bir gelir payı getirdik” diyor.

Bugün, şirket ayrıca önümüzdeki aylarda, insanların canlı videolarını markalarla etiketlemelerine olanak tanıyan Canlı Alışveriş’i ürün satmak isteyen daha fazla içerik oluşturucuya genişleteceğini duyuracak. Ayrıca, önümüzdeki aylarda Marka Collabs Manager’a tüm ABD içerik oluşturucularına erişimi genişletecek. Bu, daha fazla içerik oluşturucunun anlayışları ve etkileşimleri markalarla paylaşabileceği ve kitlelerine uygun potansiyel marka ortakları bulabileceği anlamına geliyor.

Sonuç olarak, Instagram, içerik oluşturucuların platformunda nasıl para kazandıkları konusunda daha büyük bir pay almaya çalışıyor. Daha önce etkileyicileri para kazanma yollarını anlamada kendi başlarına bıraktı, bazen garip bir ürün ve yaratıcıların para kazanmaya çalıştığı diğer şüpheli yollara yol açtı. Ama şimdi, Instagram sadece o dünyada daha büyük bir rol oynamak istemiyor, aynı zamanda ona para kazandırmak istiyor. Bu, daha fazla içerik oluşturucu için iyi olabilir, çünkü marka bulmak ve onlarla daha resmi bir kapasitede çalışmak daha kolay ve Instagram tarafından onaylanmış olabilir. Aynı zamanda Instagram, ortaya çıkan ve tartışmalı olan içerik için daha fazla sorumluluk almak zorunda kalacak. Reklam yerleştirmek ve reklamverenlere cevap vermekle suçlandığında sorumluluk almamazlık edemez.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *