Mark Zuckerberg Facebook’un ”Irksal Adalet ile İlgili Gruplara” 10 Milyon Dolar Bağış Yapacağını Taahhüt Etti

Facebook, platformunda dezenformasyona karşı tavır almamaya devam etse bile, şirket yöneticisi Mark Zuckerberg’in Pazar günü gelen bir mesajına göre, ABD’deki “ırksal adalet üzerinde çalışan gruplara” 10 milyon dolarlık bağış yapacak.

Facebook’un taahhüdü, ülkenin dört bir yanındaki polis vahşetine meydan okuyan bir hafta süren protestoların ardından geldi.

Zuckerberg’in sözleri, önde gelen birçok Facebook çalışanının, şirketlerinin Twitter’daki yanıtıyla ilgili hayal kırıklıklarını dile getirmesinden sonra ve birkaç şirket çalışanının sanal bir grev gerçekleştirmesinden sadece birkaç saat sonra geldi.

Facebook’ta ürün yönetimi direktörü Jason Toff, Twitter’da “Facebook’ta çalışıyorum ve nasıl göründüğümüzle gurur duymuyorum” diye yazdı. “Konuştuğum iş arkadaşlarımın çoğunluğu aynı şekilde hissediyor. Seslerimizi duyuruyoruz. ”

Facebook mesajında ​​Zuckerberg, George Floyd’un cinayetini yakalayan videonun platformunda yayınlandığına dikkat çekiyor.

“… Facebook’un insanları güvende tutmak ve sistemlerimizin önyargıyı artırmamasını sağlamak için daha fazla işi olduğu açıktır” diye yazdı Zuckerberg. “Adalet için mücadele eden örgütlerin de finansmana ihtiyacı var, bu yüzden Facebook ırksal adalet üzerinde çalışan gruplara 10 milyon dolar daha taahhüt ediyor. Bunu şu anda en etkili şekilde kullanabilen kuruluşları yerel ve ulusal olarak belirlemek için sivil haklar danışmanlarımız ve çalışanlarımızla birlikte çalışıyoruz. ”

Facebook’un taahhüdü, Zuckerberg’in ırksal adaletsizlikle mücadele etmek için çalışan kuruluşlara “birkaç yıldır yıllık olarak” yatırım yaptığı kabaca 40 milyon dolara bir ilave olacak.

Anand Giridharadas gibi eleştirmenler için, Facebook’un sandıklarından gelen taahhütler, şirketin iş modeli ve şirket hizmetinin dezenformasyonu artırma yollarını yeterince ele alamamasıyla ilgili sorunlardan daha değerli değil.

Giridharadas, “Ve kazandığının bir kısmını geriye vermesi çok fazla fark yaratmayacak ve ihmal edilebilir bir katkı olduğu gibi, zehirli iş modeline biraz daha nefes alanı ve siyasi sermaye satın alarak işleri daha da kötüleştirmeye yardımcı oluyor.” dedi.

Kaynak : https://techcrunch.com/2020/06/01/mark-zuckerberg-commits-facebook-to-10-million-donation-to-groups-working-on-racial-justice/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *