Microsoft ‘Gazetecileri Robotlarla Değiştirecek’

ABD ve İngiltere basını Microsoft’un MSN web sitesinde düzinelerce sözleşmeli gazetecinin yerini yapay zekanın alacağını ve haber öykülerini seçmek için otomatik sistemleri kullanılacağını yazdı.

Haber kuruluşlarından öykülerin küratörlüğü ve MSN sitesi için başlık ve resim seçimi şu anda gazeteciler tarafından yapılmaktadır.

Kaynaklar Seattle Times’a verdiği demeçte yapay zekanın bu haber yapım görevlerini yerine getireceğini söyledi.

Microsoft bunun işinin değerlendirmesinin bir parçası olduğunu söyledi.

ABD teknoloji devi bir açıklamada şunları söyledi: “Tüm şirketler gibi, işimizi düzenli olarak değerlendiriyoruz. Bu, bazı yerlerde yatırımların artmasına ve zaman zaman başkalarında yeniden istihdamın ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu kararlar mevcut salgının bir sonucu değil. “

Microsoft, diğer bazı teknoloji şirketleri gibi, haber kuruluşlarına içeriklerini web sitelerinde kullanmaları için ödeme yapar.

Ancak hangi hikayelerin gösterileceğine ve nasıl sunulduğuna karar vermek için gazetecileri kullanır.

Seattle Times’ın haberine göre, yaklaşık 50 sözleşmeli haber üreticisi Haziran sonunda işlerini kaybedecek, ancak tam zamanlı gazetecilerden oluşan bir ekip kalacak.

İşten çıkarılma ile karşılaşanlardan biri gazeteye verdiği demeçte, “Makinelerin bizim yerimizi alabileceğini düşünmek moral bozucu.”

Bazı görevden alınmış gazeteciler, yapay zekanın katı editoryal yönergelere tamamen aşina olamayabileceği ve sonuçta uygunsuz hikayelere yer verebilecekleri konusunda uyarıda bulundular.

Guardian, işini kaybedenlerin yirmi yedisinin Birleşik Krallık PA Medyası tarafından istihdam edildiğini bildirdi.

Gazetede alıntılanan bir gazeteci şöyle dedi: “Tüm zamanımı otomasyon ve yapay zekanın tüm işlerimizi nasıl alacağını okuyarak geçirdim – şimdi benimkini aldı.”

Microsoft, maliyetleri azaltmak için robot gazeteciliği formlarını deneyen birçok teknoloji şirketinden biridir. Google da bu yöntemin nasıl çalışabileceğini anlamak için projelere yatırım yapıyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *