Microsoft MCSA, MCSD ve MCSE Sertifikasyonlarını Emekliye Ayırıyor

Microsoft

Microsoft, MCSA, MCSD ve MCSE sertifikalarını 30 Haziran 2020’de emekliye ayırıyor. Microsoft Worldwide Learning Genel Müdürü Alex Payne’in Microsoft Öğrenme Blogunda yeni bir yazısına göre MCSA, MCSD, MCSE gibi ülkemizdede popüler olan Microsoft sistemleri ile ilgli sertifikasyonlar emekliye ayrılacak.

Microsoft, odağını Eylül 2018’de role dayalı eğitim ve sertifikalara kaydırdı ve o zamandan beri “Azure, Modern Workplace ve Business Applications ” portföyüne 34 farklı sertifika ekledi.

Microsoft artık rol tabanlı eğitim ve sertifikalara odaklandığından, 30 Haziran 2020’de kalan tüm Microsoft Sertifikalı Çözüm Ortağı (MCSA), Microsoft Sertifikalı Çözüm Geliştirici (MCSD) ve Microsoft Sertifikalı Çözüm Uzmanı (MCSE) sertifikalarını kullanımdan kaldıracaktır.

MCSA, MCSD, MCSE sertifikaları 30 Haziran 2020 tarihine kadar hala elde alınabilir olacak ve müşterilerin hali hazırda sahip olduğu sertifikalar geçerliliklerini koruyacak. 30 Haziran 2020’de kullanımdan kaldırılan mevcut sertifikalar, emeklilik tarihinden sonraki iki yıl boyunca müşterinin sertifika transkriptinde kalır ve sonrasında inaktif sertifika olarak gösterilecek.

microsoft role-based certification path
Microsoft’un Yeni Rol Tabanlı Sertifikasyon Sistemi Yol Haritası

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *