MIT Nesneleri Gören ve Hisseden Robot Eli Üretti

The Independent gazetesinin haberine göre patates cipsi gibi narin cisimleri bile hissederek tutup kaldırabilen robot eller araştırmacılar tarafından geliştirildi.

MIT’nin Bilgisayar Bilimleri ve Yapay Zeka Laboratuvarı tarafından üretilen iki alet yumuşak robotikte-eski katı malzemeler yerine esnek malzemeler kullanan yeni ortaya çıkan robotlar- bir çığır açıyor. Bu tür robotlar çoğunlukla yaşayan organizmalardan ilham alıyor ve çok yönlü fonksiyonlarının çok sayıdaki yararlarını sunuyor. Diğer katı müadillerinden daha nazik hareket edebiliyor ama şimdiye kadar etkileşimde bulundukları nesnelerin algılamada sorun yaşıyorlardı. Bu sorunu aşmak için araştırmacılar robotları bir çok sensor, kamera ve yazılımla zenginleştirip nesneleri görüp sınıflandırmasını sağladılar.

20019’da MIT ve Harvard’tan bir takım araştırıcı çeşitli şekillerdeki nesnelere ağırlıklarının 100 katına kadar basınç uygulayabilen koni şeklinde kavrayıcı geliştirdi. Dokunsal sensörler eklenerek robotun ne aldığını algılaması ve uygun basıncı uygulaması sağlandı. Robot nesnelerin %90’ını doğru tanımlayabildi. İkinci robot yenilikçi bir “GelFlex” parmak tan yararlandı. Araştırıcılar şimdi algılama algoritmalarını iyileştirmeyi ve bükme gibi daha karmaşık mekanizmaları eklemeyi umuyor.

Kaynak : https://hardware.slashdot.org/story/20/06/01/2149255/mit-builds-robot-hand-that-can-see-and-feel-objects?utm_source=rss1.0mainlinkanon&utm_medium=feed

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *