Modifiye Cessna, Uçuşa Çıkan ‘En Büyük’ ​​Elektrikli Uçak

Elektrikli uçaklar, seyahat için pratik bir gerçeklik haline gelmeye hiç bu kadar yakın olmamıştı. Magnix ve AeroTEC dünyanın en büyük tamamen elektrikli uçakları olarak tanımladıkları uçağı uçurdu. Modifiye edilmiş Cessna 208B Büyük Karavanı “eCaravan”, normal turboprop motoru yerine Magnix’in 750HP Magni500 motorunu kullanarak Washington eyaletinin Grand County Uluslararası Havaalanı çevresinde 30 dakika uçtu. Magnix şefi Roei Ganzarski FlightGlobal’a yaptığı açıklamada ”uçuş kusursuz” dedi.

Piller çok fazla yer ve ağırlık tüketiyor ve mevcut eCaravan 100 mil mesafeden sadece dört ila beş yolcu (14 yerine) taşıyabiliyor. Magnix ve AeroTEC, teknoloji ilerledikten sonra 100 kişiyi 100 mil sonra taşımayı umuyor, ancak bu, 2021’de ilk uçağın beklenen sertifikasyonuna kadar olmayacak.

Yine de, bu uzun vadede yararlı olabilir. Şirketler bu ”Caravan”ları birçok havayolu şirketi için pratik olmayan kısa uçuşları canlandırmayı öngörüyor. İşletme maliyetleri çok daha uygun olacaktır (örneğin 30 dakikalık bir uçuşun elektrik maliyeti 6 $ ‘dır) ve emisyonlar sorun olmaz. Daha uzun bir elektrikli yolculuğa çıkmanız biraz zaman alacaktır, ancak bu, şehirden şehre zamanında gitmeniz gerektiğinde birçok alternatif ve daha az çevre dostu ulaşım seçeneğini yenebilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *