Mozilla DNS-over-HTTPS Özelliğini Varsayılan Olarak Aktifleştiriyor

Firefox Mozilla

Firefox 74 Duyuruldu

Bugünden itibaren Mozilla, ABD’deki kullanıcıların şifreli DNS kullanımını ve artırılmış gizlilik sağlaması için varsayılan olarak HTTPS üzerinden DNS’yi (DoH) etkinleştirmeye başladı.

HTTPS üzerinden DNS, web tarayıcılarının açık/şifresiz DNS çözümleme yerine şifrelenmiş HTTPS bağlantıları üzerinden DNS çözümleme gerçekleştirmesine olanak tanıyan yeni bir standarttır.

Bazı ülkeler ve İSS’ler DNS trafiğini izleyerek siteleri veya sansür içeriğini engellediğinden, DoH kullanıcıların bu engellemeleri atlamasına ve DNS isteklerinin gizliliğini artırmasına izin verecektir.
Mozilla, bunun DoH özelliğinin kademeli olarak piyasaya sürüleceğini belirtti, bu da önümüzdeki birkaç hafta boyunca daha fazla insan kullanmaya başladığından uygulama ile ilgili herhangi bir sorun olmadığından emin olmak için yavaşça yapılacağı anlamına geliyor. Mozilla’dan yapılan açıklamada
“Bugün, Firefox ABD tabanlı kullanıcılar için varsayılan olarak HTTPS (DoH) üzerinden şifrelenmiş DNS dağıtımına başladı. Bu yeni protokol Firefox’un ABD tabanlı için etkinleştirildiğinden önemli sorunların bulunmadığını doğrulamak için sunum önümüzdeki birkaç hafta boyunca devam edecek ” ifadeleri kullanıldı.

Etkinleştirildiğinde, Firefox varsayılan olarak Cloudflare DNS sağlayıcısını kullanır, ancak kullanıcılar Firefox ağ seçeneklerine giderek NextDNS veya özel bir sağlayıcıya geçebilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *