Robot Köpeği Spot’u Satın Alabilirsiniz – 74.500 Dolarınız Varsa

Boston Dynamics’in ünlü robot köpeği Spot 3.000 mil uzaklıktan internet tarayıcısı yardımıyla yönetilebiliyor. Ön kamerası ile çevreyi gözlemlenebiliyor. Boston Dynamics nihayet fiyatı açıkladı: 74.500 dolar. Geçtiğimiz günler itibarı ile işletmeler, geliştiriciler ve akademisyenler Spot’u satın alabilir – müşteri başına maksimum iki adet olmak üzere.

Web arayüzü aracılığıyla robotun gövdesi boyunca noktalı kameralardan beslemeler getirilebilir. Bunları merdiven gibi engelleri bulmak için kullanır. Örneğin, bir inşaat şirketi Spot’u bir çalışma sahası etrafında bir rota izleyerek program boyunca kaydedilen ilerlemenin fotoğraflarını çekebilir. Ancak herhangi bir zamanda, uzaktaki bir operatör robotun kontrolünü ele geçirebilir ve insanlar için çok tehlikeli bir yere gönderebilir.

Boston Dynamics’in Başkan Yardımcısı Michael Perry, “Bu nedenle imalat, madencilik, elektrik tesislerinde, Covid’in bir çalışma alanına erişim yeteneğini etkilemeye başladığı için son birkaç ay içinde bir miktar daha tehlikeli ortamın olduğunu gördük.” Bu, Spot’un ve giderek daha karmaşık hale gelen diğer robotların vaadidir: İnsanların kendi hayatlarını riske atmaları gerektiği anlamına gelmeyen sıkıcı, kirli ve tehlikeli işleri robotların yapması isteniyor.

Spot, çeşitli işlerle başa çıkmak için çeşitli ekleri kabul eder. Yerleşik kameraları uzağı göremiyor, ancak daha uzun menzilli algı için bir lidar ünitesini paketine bağlayabilirsiniz. Veya inceleme amacıyla yüksek çözünürlüklü 360 derecelik bir kamera ekleyebilirsiniz.

Ayrıca, Spot’un diğer engellerle olduğu gibi otomatik olarak insanların etrafında dolacağından, robotun insanlarla yakın mesafede iyi çalışacağını varsaymak caziptir. Ancak Boston Dynamics araştırmacıları robotun insan vücuduna uygun olan çevreleri keşfetmek için daha uygun olduğunu keşfettiler – madenler ve nükleer santraller gibi.

Bir tane almak için, Boston Dynamics’in web sitesinden sipariş verebilir ve altı ila sekiz hafta içinde gelmesini bekleyebilirsiniz. (Şirket şu anda yalnızca ABD’den sipariş alıyor.)

Kaynak : https://www.wired.com/story/you-can-now-buy-spot-the-robot-dog/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *