Samsung, Intel tabanlı Galaxy Book S: Intel’s Lakefield Inbound’unu Tanıttı

Samsung, şirketin popüler ultra taşınabilir dizüstü bilgisayarı Galaxy Book S’nin uzun zamandır beklenen Intel (x86) versiyonunu tamamlıyor. İlk olarak Samsung tarafından geçen yılın sonlarında tanıtılan, dizüstü bilgisayarın Intel tabanlı sürümü Arm SoC’yi Intel’in ultra mobil işlemcileri Lakefield ile değiştirerek mevcut Qualcomm 8cx tabanlı modellerine katılacak. Intel Galaxy Book S, Lakefield ile birlikte gönderilen ilk cihaz olacak ve yeni işlemcinin Intel’in mevcut Galaxy Book S’in tüm gün boyu pil ömrüyle eşleşip eşleşemeyeceğini test etmeye başlayacak.

Resmi olarak “Intel Hybrid Teknolojili Intel Core işlemci” olarak adlandırılan Lakefield, çok yavaş hareket etmesiyle eleştirilen bir şirket için oldukça cesur bir çiptir, çünkü ultra mobil pazar için uygun olan son teknoloji x86 tabanlı çip üretmek isteyen Intel kendisi için bir ilk olan bir dizi teknolojiyi entegre edecek.

Mimari açıdan Lakefield, Intel’in hem şirketin Atom (Tremont) hem de Core (Sunny Cove) CPU çekirdeklerini tek bir kalıpta birleştiren ilk hibrit CPU’dur. Bu tür bir strateji, daha yüksek performanstan vazgeçmeden verimliliği en üst düzeye çıkarmak için ayrı yüksek performanslı ve düşük güçlü çekirdekler sunarak ve kendi tasarımlarına dahil ederek Arm’ın mobil cihazlardaki başarısının büyük bir parçası oldu. Intel’in mevcut yalnızca Atom içeren tekliflerinden önemli ölçüde ayrıldı. Aynı zamanda, Lakefield önceki Atomlardan çok daha verimli olacak şekilde tasarlanmıştır; Intel, her zaman bağlı / her zaman açık olabilecek cihazlara izin vermek için boşta güç tüketimini birkaç miliwatt’a indirmeyi amaçlamaktadır ve Qualcomm’un hâkim olduğu ultra mobil pazarda bir gedik açmak.

Lakefield’ın bir diğer yeni yönü de inşaatı. Çip, şirketin TSV’leri kullanarak 3D kalıp istiflemesini üstlenmesini sağlayan Intel’in Foveros teknolojisine dayanıyor. Lakefield söz konusu olduğunda Intel, çipi esasen 3 seviyeye ayırdı, birbiri üzerine yığılmış: USB ve ses gibi özelliklere sahip 14nm’lik bir temel G / Ç kalıbı, CPU’ya sahip 10nm’lik bir işlem çipi GPU çekirdeği ve son olarak daha geleneksel Paket Üzerine Paketleme teknolojisi kullanılarak bağlanan bir DRAM katmanı. Bu strateji, Intel’in çip üretimini çoklu işlem düğümleri arasında bölmesine izin vermekle kalmaz, aynı zamanda temel kalıp için yüksek ayarlanmış 14nm düğümü kullanırken hesaplama için son teknoloji 10nm kullanarak – aynı zamanda çipin genel ayak izini en aza indiriyor. Lakefield, sadece 12mm x 12mm (ve 1mm boyunda) bir ayak izine sahiptir, bu da paketi bir kuruştan daha küçük hale getiriyor.

Bu çip, Samsung Galaxy Galaxy S ailesinde görücüye çıkıyor. Samsung, her zaman bağlı olan dizüstü bilgisayarı üretmek için Qualcomm’un ultra mobil çipini kullanarak bu yılın başından beri bu dizüstü bilgisayarın Qualcomm 8cx sürümünü gönderiyor. Qualcomm, her zaman açık dizüstü bilgisayarların önemli bir savunucusu olmuştur, modemlerde yıllarca süren uzmanlıklarından ve genel olarak akıllı telefonların düşük güçte çalışmasını dizüstü bilgisayarlara uygulamış ve 25 saate kadar nominal pil ömrüne sahiptir.Galaxy Book S’un Qualcomm tabanlı versiyonu kesinlikle bu hedeflere ulaştı.

Lakefield, Qualcomm’un 8cx’i gibi kafa kafaya gitmeyi amaçladığında, Intel’in Galaxy Book S’den başlaması için daha iyi bir yer yok, ancak bu aynı zamanda kapıdan çıktıklarında zorlu bir mücadele yaşayacakları anlamına geliyor. Çünkü piyasadaki daha iyi Arm destekli dizüstü bilgisayarlardan birine karşı çıkacaklar.

Bu arada, özelliklere bakarak Galaxy Book S’nin Intel tabanlı sürümü Qualcomm sürümünün tıpatıp bir görüntüsüdür. Samsung burada aynı kasayı kullanıyor gibi görünüyor, bu nedenle 13.3 inç dizüstü bilgisayar mevcut modelle aynı boyutları ve aynı iki USB-C bağlantı noktasını koruyor. Pil kapasiteleri 42 Wh’de de aynıdır ve Intel modelinin aynı 1080p LCD’yi kullanması bekleniyor.

İlginçtir ki, Intel modeli Qualcomm modelinden çok daha hafif oluyor – Samsung, 950g Qualcomm modelinden 10g daha hafif, 950g.

RAM ve depolama alanına gelince, RAM Lakefield paketinin bir parçası olduğu için Samsung burada sadece tek bir 8GB yapılandırması sunuyor. Maalesef Samsung’un teknik özelliklerinde bellek frekansları listelenmiyor, bu yüzden Intel’in Lakefield’ın hafızasında nelerin bulunduğunu görmek zorundayız. Bu arada Samsung, eUFS flash belleklerinin 256GB veya 512GB’ını kullanarak depolama alanını sağlıyor. Bildiğim kadarıyla bu, Intel’in Lakefield ile hedeflediği cihazların mobil köklerini yansıtan eUFS ile birlikte gelen ilk x86 dizüstü bilgisayar. Daha sonra bir microSD kart yuvası aracılığıyla daha fazla depolama genişletmesi elde edilebilir.

Samsung’un bugünkü açıklamasında kayda değer olmayan bir özellik, Intel tabanlı modelin beklenen pil ömrü ve belki de Lakefield’in en ilginç yönü olacak. Intel, Lakecomm’un boşta sadece 2mW çektiğini iddia eden şirket ile Qualcomm’un 8cx ile başardıklarını eşleştirmek için boşta güç tüketimini azaltmak için çok çalıştı. Bununla birlikte, Lakefield’in entegre bir modemi yok ve sonuç olarak Samsung burada bilinmeyen bir Cat 16 harici modeme güveniyor. Dolayısıyla Galaxy Books savaşında Qualcomm, daha az fiş gerektirme avantajına sahip olacak.

Diğer kablosuz bağlantılara gelince, yeni Intel modeli 2×2 Wi-Fi 6 radyosu ile birlikte gelecek ve Wi-Fi 5 ile Qualcomm modeli üzerinde bir avantaj sağlayacak. Her iki model de Bluetooth 5.0 desteği ile geliyor.

Paketi tamamlayan Intel tabanlı Galaxy Book S, 720p web kamerasına, dahili mikrofona ve AKG ile birlikte tasarlanmış Dolby Atmos işaretli stereo hoparlörlere sahip. Dizüstü bilgisayarda ayrıca Windows Hello uyumlu bir parmak izi okuyucu bulunacak.

Konuyu toparlamak gerekirse, Samsung nihayet Intel tabanlı Galaxy Book S’nin tüm özelliklerini açıklaması dizüstü bilgisayarın ve Intel’in Lakefield işlemcilerinin yakında piyasaya sürülmesi gerektiğinin güçlü bir işaretidir. Intel henüz işlemcileri resmi olarak başlatmamış olsa da Lakefield’in lansmanı yakında olacak. Samsung’un Intel’e bıraktığı kesin ayrıntılar; en azından şimdilik, Samsung belirli piyasaya çıkış tarihlerini veya fiyatlandırmasını açıklamıyor. Qualcomm tabanlı modelle eşit olsa da, Intel tabanlı Galaxy Book S’nin 999 dolardan başlamasını bekleniyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *