Slack Microsoft Teams’i Alt Etmek Amazon ile Partner Oluyor

Slack, tüm Amazon çalışanlarının Slack kullanmaya başlayabileceği anlamına gelen çok yıllık bir sözleşmeyle Amazon ile ortaklık kuruyor. Anlaşma, Slack’in Microsoft Teams tarafından artan rekabetle karşı karşıya kalmasıyla birlikte geliyor ve ayrıca Slack’in daha geniş bir Amazon Web Servisleri’ni (AWS) benimsemesinin yanı sıra ses ve video görüşmesi özelliklerini Amazon’un Chime platformuna taşıması anlamınageliyor.

Amazon’un Slack’ten tüm çalışanlarına yayılması, şirket çapında yapılan bir anlaşma sayesinde anlaşmanın büyük bir bölümünü oluşturuyor. Yine de Amazon’un 840.000 çalışanından kaçının Slack kullanacağı hemen belli değil. Slack’in bugüne kadarki en büyük müşterisi, Slack’i 350.000 çalışanına dağıtan IBM’di.

Slack’deki iş ve kurumsal gelişim başkan yardımcısı Brad Armstrong “Biz Azure’u hiç kullanmadık” dedi. “Hizmetimizin büyük çoğunluğu her zaman AWS’de çalıştı.” Armstrong, Slack’in gelecekte Azure’u kullanmak istemesinin “muhtemel olmadığını” söyledi.

Slack sesli ve görüntülü aramalar için Amazon Chime’a geçiş de anlaşmanın önemli bir parçası. Ses ve video konferans, Slack’in Microsoft Teams ile karşılaştırıldığında belirgin bir zayıf noktasıdır, ancak bu yeni entegrasyon gelecekte bu zayıf noktanın büyük ölçüde geliştirileceği anlamına gelebilir. Slack geçişi çoktan başlattı ve yeni özelliklere üzerinde çalışmaya başladı. “Chime ek özelliklere sahip olduğundan, mobil deneyimi bugün içermeyen videoyu içerecek şekilde getirmeye çalışıyoruz. Ayrıca transkripsiyona da bakıyoruz. ”

Slack’in Amazon’u kucaklaması, sohbet uygulamasını kurumsal müşteriler için çok daha çekici hale getirmek için tasarlanmıştır. Slack, Microsoft’un kısa süre önce Teams ile yaptığı büyük itirazlara rağmen kurumsal işini sürekli olarak artırıyor. CEO Stewart Butterfield’ın Microsoft’un “sağlıksız bir şekilde Slack öldürmeyle meşgul olduğunu” düşünmesine rağmen, son görüşmelerde vurgulamaya istekli olduğu bir nokta.

Butterfield yaptığı açıklamada, “Kurumsal yazılımın geleceği, bulut hizmetleri ve iş akışı işbirliği araçlarının birleşimi tarafından yönlendirilecek. “AWS ile stratejik ortaklık yapmak, her iki şirketin de talebinin karşılanmasını ve müşterilerimize kurumsal düzeyde teklifler sunmak için ölçeklendirmesini sağlıyor.”

Bu hem Amazon’a hem de Slack’e fayda sağlayacak bir anlaşma. Amazon, AWS ve Chime platformu için önemli bir ortak ve Slack, hizmetini destekleyen daha iyi bir sesli ve görüntülü arama hizmeti ile AWS’nin güvenilirliğini ve güvenliğini elde ediyor.

Kaynak : https://www.theverge.com/2020/6/4/21280829/slack-amazon-aws-partnership-amazon-chime-voice-video-calls

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *