SpaceX’in İlk Mürettebatının Uluslararası Uzay İstasyonu’na Yanaşması Nasıl İzlenir

Cumartesi öğleden sonra SpaceX, şirketin yeni Crew Dragon uzay aracında NASA için uzaya ilk insan mürettebatını gönderdi – ancak görev henüz bitmedi. SpaceX’in aracındaki iki yolcu, NASA astronotları Bob Behnken ve Doug Hurley, yaklaşık olarak tam bir gün yörüngede geçirdikten sonra, bu sabah Uluslararası Uzay İstasyonu’na yanaşmaya çalışacaklar.

SpaceX’in Crew Dragon, aracın ISS’ye yaklaşmasına ve ardından mevcut bir yerleştirme bağlantı noktasına geçmesine yardımcı olmak için bir dizi sensör ve kamera kullanan otomatik bir yerleştirme sistemine sahiptir. Crew Dragon bu tekniği geçen yıl SpaceX’in ISS’ye aracın mürettebatsız test versiyonunu yolladığında başarılı bir şekilde test etti. Ancak bu kez Crew Dragon çok değerli kargo taşıyacak.

Crew Dragon, Bob Behnken ve Doug Hurley’i kendi başına istasyona götürebilirken, iki astronot ISS’ye yaklaştıklarında elle uçmayı planlıyorlar. İstasyondan 220 ila 170 metre uzakta bir yerde, mürettebat, aracın içindeki dokunmatik ekran arayüzünü kullanarak kapsülü manuel olarak uçurmaya çalışacaktır. İşleri bittikten sonra, otomatik sistem tekrar ele geçirilecek ve Crew Dragon istasyona ulaşmak için geri kalan işleri yapacak.

NASA şu anda Crew Dragon’un görevinin 24 saat boyunca yayınlanmasını sağlıyor, ancak Behnken ve Hurley, Crew Dragon’un içinden bir yayın yaptığında işler heyecanlı olmaya başlıyor. Tüm etkinlikler NASA’nın TV akışında canlı olarak gerçekleştirilecek.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *