Windows 10’un Büyük Mayıs 2020 Güncellemesinden En İyi Özellikler

Microsoft’un Windows 10 için büyük Mayıs 2020 güncellemesi geldi ve bir dizi yeni özellik ve değişiklikle dolu. Bu, Windows içinde birkaç hata ekleyen ancak kullanıcı arayüzünüzü veya işletim sisteminizle nasıl etkileşime girdiğinizi değiştirmeyen ince “güvenlik güncellemelerinden” biri değildir.

İşte güncelledikten sonra oynayabileceğiniz dikkat çekici özelliklerden bazıları:

  • Windows 10’a daha hızlı bir Linux kurun

Microsoft, Linux için Windows Alt Sisteminin yepyeni bir sürümüne (WSL 2) sahiptir; bu sürüm, büyük performans artışlarının yanı sıra Microsoft’un Linux çekirdeğini doğrudan normal Windows Update uygulamasıyla güncelleme yeteneğiyle birlikte gelir. Windows 10’da Linux ile oynamaya hazırlanmak kolaydır ve Microsoft, başlamanız için kullanışlı bir yol yayınlamıştır.

WSL 2 üzerinden Linux ile oynamanın, kullandığınız diğer bazı sanallaştırma uygulamalarını bozabileceğini bilmelisiniz. Bu eğlenceli ayrıntılar ve daha fazlasını Microsoft’un kapsamlı WSL 2 SSS bölümünde okuyun. (Ayrıca, henüz GPU veya USB cihazlarına erişemezsiniz, ancak bu işlev gelecekteki WSL 2 güncellemelerinde gelmelidir.)

  • Microsoft Paint ve WordPad’e veda etme

WordPad ve Paint için kullanılabilecek birçok ücretsiz alternatif var ve Microsoft şimdi her ikisini de isteğe bağlı hale getirdi ve şimdi Windows’dan kaldırmanıza izin veriyor. Ayarlar> Uygulamalar> İsteğe bağlı özellikler’e (ana pencerede) basın ve kaldırmak için Microsoft Paint ve WordPad’e tıklayın.

  • PIN, yüz ve parmak izi kilidini açma

Garip gelebilir, ancak Windows 10 makinenize erişmek için bir PIN kullanmak aslında bir paroladan daha güvenlidir. Microsoft’un açıkladığı gibi, üzerinde ayarlandığı makineye bir PIN bağlanır; Birisinin Microsoft hesabı şifrenize erişimi varsa, bir PIN ile kilitlediyseniz gerçek sisteminize giriş yapamaz.

Ancak şu anda bir PIN veya Microsoft hesabı parolası ile oturum açabilirsiniz. Ayarlar> Hesaplar> Oturum açma seçenekleri’ni ziyaret ettiğinizde oturum açma işlemlerini masaüstünüze veya dizüstü bilgisayarınıza giriş yapmak için PIN, parmak izi veya yüz tanıma kullanmaya zorlayabilirsiniz.

  • FPS oyun çubuğu

Xbox Oyun Çubuğunda yerleşik saniyede yeni bir kare sayacını inceleyerek en sevdiğiniz oyunların sisteminizi eşiğine doğru itip getirmediğini izleyebilirsiniz. Oyun oynarken Windows çubuğunda + G tuşlarına basarak oyun çubuğunu açın ve Performans widget’ını arayın (veya etkinleştirin)

FPS’nizi görebilmeniz için önce “Erişim İsteğinde Bulun”un ve bilgisayarınızı yeniden başlatın. Bunu yaptıktan sonra, son 60 saniye içinde FPS’nizin kullanışlı küçük bir grafiğini görebilirsiniz

Oyundan bahsetmişken, işte düzgün bir bonus özelliği: Görev Yöneticisi’ni açın, ardından performans sekmesine tıklayın ve mevcut GPU sıcaklığınızı görebilmeniz gerekir.

  • Bilgisayarınızı sıfırlarken yeni bir Windows 10 kopyası indirin

PC’nizi herhangi bir nedenle (kişisel dosyalarınızı saklıyor ya da siliyor ve Windows’u yeniden yüklüyorsanız) sıfırlamanız gerekiyorsa, artık işleme başlamadan önce aracın web’den en son güncellenen sürümünü indirmesini seçebilirsiniz. Bu, bant genişliğiniz varsa, sabit sürücünüzde oturan eski bir Windows 10 kopyasından yeniden yüklemekten daha iyi bir seçenektir. Daha sonra çok zaman kazanacaksınız, çünkü o zamandan beri çıkan tüm güncellemeleri yeniden indirip yüklemeniz gerekmeyecek.

  • Onunla konuşmadan Cortana’yı çağır

Utangaç hissediyorsanız veya gecenin her saatinde Cortana ile sohbet ederek oda arkadaşlarınızı uyandırmak istemiyorsanız, artık isteklerinizi Microsoft’un dijital asistanına yazabilirsiniz. Daha da iyisi, Cortana’nın soru-yanıt penceresi artık Windows görev çubuğunuza eklenmiyor. Herhangi bir normal Pencere gibi hareket ettirebilir ve yeniden boyutlandırabilirsiniz.

Bununla birlikte, Cortana, Windows’un önceki sürümlerinden gelen birçok işlevsellikten arındırıldı. Akıllı ev cihazlarınızın çoğunu ve daha önce dijital asistana entegre etmiş olabileceğiniz canlı müzik servislerini Cortana aracılığıyla kontrol etme yeteneğini kaybettiniz.

  • Evrensel Windows Platformu uygulamalarını yeniden başlatmalarda otomatik olarak başlat

Bu küçük ancak kullanışlı: Ayarlar> Hesaplar> Oturum açma seçenekleri’ni ziyaret edin ve “Uygulamaları yeniden başlat” seçeneğini görene kadar biraz aşağı kaydırın. Bu ayarı etkinleştirin ve bilgisayarınızı kapattığınızda çalışan tüm UWP uygulamalarının (Windows Mağazası uygulamaları) yeniden açıldığında otomatik olarak başlaması gerekir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *