Zoom Herkese Uçtan Uca Şifreleme Sunacak Ücretsiz Kullanıcılar Dahil

Kullanıcıların ve gizlilik aktivistlerinin talepleri sonucunda Zoom ücretsiz kullanıcılar dahil tüm kullanıcılarına uçtan uça şifreleme sunacağını duyurdu.

Bu ayın başlarında şirket, bu özelliği yalnızca ücretli kullanıcılara sağlayacağını söylemişti. Duyurularından sonra, birkaç gizlilik uzmanı bu özelliği tüm kullanıcılar için etkinleştirme konusunda yazdı.

Zoom’un CEO’su Eric Yuan, şirketin bu özellik hakkında geri bildirim almak için birçok şifreleme uzmanına ve hükümet temsilcisine danıştığını söyledi.

Şirket, ücretsiz kullanıcıların bir kerelik bir süreçte kendilerini bir telefon numarası ile doğrulamaları gerekeceğini söyledi. Bunun kötü niyetli kişilerin birden fazla hesap oluşturmasını engelleyeceğini iddia etti.

Şifrelemenin belirli sınırlamaları var: Açık olduğunda, geleneksel PSTN telefon hatlarına sahip katılımcılar katılamaz. Firma bunun isteğe bağlı bir özellik olacağını söyledi, bu nedenle kullanıcı şifrelemeyi manuel olarak açması veya kapatması gerekeceğini söyledi.

Zoom, Temmuz ayında uçtan uca şifreleme özelliğinin kolay bir beta sürümünü sunmayı planlıyor.

Kaynak : https://thenextweb.com/security/2020/06/17/zoom-says-itll-provide-end-to-end-encryption-even-for-free-users-now/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *