Zoom ve Tesla Bu Yıl Diğer NASDAQ 100 Şirketlerinden Daha Hızlı Büyüdü

2020, dünyanın en büyük teknoloji şirketleri için mükemmel bir yıl oldu, ancak hiçbiri pazar değerlerini Zoom Video ve Elon Musk’un Tesla’sından gibi arttıramadı.

Gerçekten de, hem Zoom hem de Tesla bu yıl NASDAQ 100’deki her bir şirketi geride bırakan büyüme gerçekleştirdiler.(teknolojinin en büyük firmalarını içeren popüler bir büyük hisse senedi endeksi).

COVID-19’un dünyaya yayılmasıyla öne çıkan ücretsiz video konferans uygulaması Zoom, yıla 18,99 milyar dolarlık piyasa değeri ile başladı. Bu sayı o zamandan beri üç kat artarak 61 milyar doları aştı.

Araç üreticisi Tesla’ya gelince, 2020 başladığında piyasa değeri sadece 77.9 milyar dolardı. Perşembe günü erken işlemlerde, şirketin piyasa değeri 165 milyar doların üzerine çıktı.

Bu Tesla’yı telekom devi T-Mobile, yonga seti üreticisi QUALCOMM ve hatta dünyaca ünlü kahve gurusu Starbucks’ın önüne koyuyor.

Zoom’a gelince, firmanın bir sonraki manevrası, özellikle dünya hükümetinin koronavirüs kısıtlamalarını hafifletmeye başlamasıyla yeni bulunan piyasa değerini haklı çıkarmak olacaktır.

Unutmayın: henüz Haziran ayındayız. Borsa piyasasının bu yıl ne kadar dalgalı olduğu düşünüldüğünde, şirketin mucizevi büyümesinin aniden geri çekilmesi için kesinlikle çok geç değil.

Kaynak : https://thenextweb.com/hardfork/2020/06/04/zoom-and-tesla-have-grown-faster-than-any-other-nasdaq-100-stock-this-year/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *