Zoom’un Abonelerinde ve Gelirlerinde Büyük Artış Oldu-Pandemi Sağolsun-

Zoom pandeminin en çok kullanılan video konferans uygulaması oldu ve Şubat-Nisan aylarında geçen yıl aynı zamanlardaki gelirinin iki katından daha fazla(328 milyon dolar) gelir elde etti.

Şirket geçtiğimiz bir kaç ayda kaç kişinin yazılımı kullandığını söylemiyor ama bedava kullanıcıların sayında benzeri görülmedik bir artış olduğunu iddia etti. Pandemi ilan edildikten sonraki ilk kazanç raporu, dünyanın eve hapsolmuş büyük bir kısmı şirketin video sohbet yazılımını iş görüşmeleri ve aile arası iletişimi sağlamak için kullanırken Zoom’un performansına daha yakından bir bakış atmayı sağlıyor.

Aynı zamanda şirket güvenlik uygulamaları konusunda dikkatle gözden geçirildi ve bazı sorunlar bulundu.Örneğin video sohbetler tamamen şifrelenmediği halde şifrelenmiş gibi yansıtıldı. Zoom güvenlik kaygıları sebebiyle müşteri kaybetmek istemediği için insanların davetli olmadıkları çağrıya katılabilmesine olanak veren özellikleri ya düzeltti yada geliştirdi ve şifreleme üzerinde çalışıyor.

Zoom kullanıcıları hızla artmasına rağmen CEO Eric Yuan zaten sundukları bedava çağrı ürünü haricinde tüketiciye özel bir ürün sunmayacaklarını söyledi. ”Zoom nasıl kullanılırsa kullanılsın insanlar ‘aynı deneyimi’ yaşamalı.” dedi. ”Pek çok insan birbirlerine bağlı kalmak için Zoom’a güveniyorlar. Bu yüzden şimdilik önceliğimiz serverleri çalışır durumda tutmak.” dedi.

Zoom’un hisselerinin değeri son birkaç ayda üçe katlandı. Yıl başında 68 dolar olan değer 200 dolar civarına çıktı.

Kaynak : https://www.theverge.com/2020/6/2/21277006/zoom-q1-2021-earnings-coronavirus-pandemic-work-from-home

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *